English
Neįgaliesiems
LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
 •  
 • Paieška
Titulinis puslapis ('Alt' + '0', 'Enter')
Svetainės struktūra ('Alt' + 'T', 'Enter')
Siųsti el. laišką ('Alt' + 'M', 'Enter')
Kita kalba ('Alt' + 'L', 'Enter')
Paieška ('Alt' + 'S', 'Enter')
Leidinių katalogas ('Alt' + 'Y', 'Enter')
Klausimai ir atsakymai ('Alt' + 'Q', 'Enter')
Šis puslapis ('Alt' + 'D', 'Enter')
Į puslapio pradžią ('Alt' + 'V', 'Enter')
TEKSTO DYDIS - Didinti šrifto dydį Mažinti šrifto dydį

Aktualijos

Sustiprintas sankcionuotų prekių muitinis tikrinimas pasiteisina – daugiau nei 500 kartų neleista išgabenti prekių

Lietuvos muitinė, vykdydama Europos Sąjungos įvestas sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, sustiprino prekių muitinį tikrinimą – per kovo mėnesį muitinės pareigūnai 550 kartų neleido eksportuoti prekių į šias šalis.

Dviem atvejais, įtariant ketinimą eksportuoti dvejopos paskirties prekes neturint licencijos, pradėti ikiteisminiai tyrimai, dėl 11 atvejų pradėta administracinės atsakomybės teisena. Šiuo metu atliekami tyrimai dėl dar 20 atvejų įtariant, kad muitinės deklaracijoje pateikti neteisingi duomenys bandant išvengti nustatytų prekybos ribojimų.

Pažeidimų užkardymas ir detalus ne tik dokumentų, bet ir pačių prekių tikrinimas užtrunka ilgiau nei įprastai ir turi įtakos transporto pralaidumui pasienyje. Šiuo metu Medininkų pasienio kontrolės punkte (PKP) išvažiuoti iš Lietuvos laukia apie 450 krovininių automobilių, Šalčininkų PKP – apie 370, Raigardo PKP – 280 krovininių transporto priemonių.

Lietuvos muitinė prašo verslo atstovų, vis dar palaikančių ekonominius ryšius su Rusija ir Baltarusija, ypač dėmesingai įvertinti ES nustatytus ribojimus ir iš anksto įsitikinti, ar planuojamoms ekonominėms operacijoms netaikomos sankcijos arba kiti draudimai ir apribojimai.

I. Draudimai ir apribojimai, taikomi prekybai su RUSIJOS FEDERACIJA

Draudžiamas dvejopos paskirties strateginių prekių eksportas (Reglamentas (ES) 2022/328):

 • technika ir įranga, skirta naftos ir kitų naudingųjų iškasenų žvalgybai ir išgavimui,
 • orlaiviai ir jų dalys,
 • laivai ir kiti plaukiojantys įrenginiai,
 • optikos prietaisai ir kitos prekės, kurios klasifikuojamos Kombinuotosios nomenklatūros (KN) 84, 85, 88, 89 ir 90 skirsniuose.

Eksporto procedūrai įforminti Lietuvos muitinei reikia pateikti dvejopos paskirties prekių eksporto licenciją. Lietuvos muitinėje neforminamos kitų ES valstybių narių eksportuotojų (ar jų vardu) pateiktos eksporto deklaracijos. Užbaigiant eksportuojamų prekių, kurių eksporto muitinės formalumai atlikti kitose ES valstybėse narėse, muitinės formalumus Lietuvos muitinės išvežimo įstaigose (pasienio kontrolės postuose ar pradedant TIR procedūras) reikia pateikti eksporto licenciją. Jos nepateikus prekių neleidžiama išvežti.

Draudžiamas euro banknotų eksportas (Reglamentas (ES) 2022/345)

Tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims su tam tikromis išimtimis yra draudžiama parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti euro banknotus net ir pateikus Grynųjų pinigų deklaraciją. Fiziniams asmenims draudimas gabenti euro banknotus netaikomas tik tuo atveju, jei tai yra būtina jų ar kartu su jais keliaujančių jų artimiausių šeimos narių asmeniniam naudojimui. Be to, draudimas taikomas tik euro banknotams ir netaikomas euro monetoms, kitai valiutai bei investiciniam auksui ir mokėjimo instrumentams (pvz., kelionės čekiams).

Draudžiama eksportuoti jūrų navigacijos priemones ir technologijas (Reglamentas (ES) 2022/394)

Bet kuriam fiziniam arba juridiniam asmeniui, subjektui arba organizacijai Rusijoje, naudojimui Rusijoje arba įmontavimui su Rusijos vėliava plaukiojančiame laive draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti Sąjungos ar ne Sąjungos kilmės jūrų navigacijos ir radijo ryšio įrangą ir technologijas, nurodytas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2014/90/ES dėl laivų įrenginių 35 straipsnio 2 dalies  4 ir 5 skyriuose.

Draudžiama eksportuoti prabangos prekes (Reglamentas (ES) 2022/428)

Iš ES uždrausta tiesiogiai ar netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti prabangos prekes bet kuriam fiziniam ar juridiniam asmeniui, subjektui ar organizacijai Rusijoje arba naudojimui Rusijoje. Bendru vertinimu prabangos prekėmis laikomos prekės, kurių vertė viršija 300 EUR už vienetą, visos prabangos prekės ir jų vertės nurodytos Reglamento XVIII priede.

Draudžiama importuoti geležies ir plieno produktus (Reglamentas (ES) 2022/428)

Draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai importuoti Reglamento XVII priede išvardytus geležies ir plieno (juodųjų metalų) produktus, jei jų kilmės šalis yra Rusija arba jie yra eksportuoti iš Rusijos. Rusijai panaikintos plieno tarifinės kvotos.

II. Draudimai ir apribojimai, taikomi prekybai su BALTARUSIJOS RESPUBLIKA

Draudžiama eksportuoti mašinas ir įrenginius (Reglamentas (ES) 2022/355)

Draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti į Baltarusiją Sąjungos ir ne Sąjungos kilmės mašinas, nurodytas Tarybos reglamento (ES) 2022/355 XIV priede.

Draudžiama eksportuoti prekes, naudojamas tabako gaminiams gaminti (Reglamentas (ES) 2022/355)

Draudžiama eksportuoti filtrus, rūkomąjį popierių, tabako gaminiams skirtas kvapiąsias medžiagas ir kitas prekes, naudojamas tabako gaminiams gaminti, nurodytas Tarybos reglamento (ES) 2022/355 V priede.

Draudžiamas euro banknotų eksportas (Reglamentas (ES) 2022/398)

Tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims su tam tikromis išimtimis yra draudžiama parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti euro banknotus net ir pateikus Grynųjų pinigų deklaraciją. Fiziniams asmenims draudimas gabenti euro banknotus netaikomas tik tuo atveju, jei tai yra būtina jų ar kartu su jais keliaujančių jų artimiausių šeimos narių asmeniniam naudojimui. Be to, draudimas taikomas tik euro banknotams ir netaikomas euro monetoms, kitai valiutai bei investiciniam auksui ir mokėjimo instrumentams (pvz., kelionės čekiams).

Draudžiama importuoti Baltarusijos kilmės ar iš Baltarusijos eksportuotas prekes (Reglamentas (ES) 2022/355):

 • medieną ir medienos gaminius, medžio anglis (KN kodas 44);
 • cementą (įskaitant cementų klinkerius), dirbinius iš cemento, betono arba betoninio bloko (dirbtinio akmens) (KN kodai: 2523, 6810);
 • geležį ir plieną bei jų gaminius (KN kodai: 72 ir 73), Baltarusijai panaikintos plieno tarifinės kvotos;
 • naujas pneumatines gumines padangas (KN kodas 4011).

Šių prekių importo ir eksporto muitinės formalumai bus atliekami tik pateikus muitinei prekių pirkimo-pardavimo sutartis, sudarytas iki 2022 m. kovo 2 dienos. Verslui, prekiaujančiam nurodytais gaminiais, suteiktas trijų mėnesių – iki 2022 m. birželio 4 dienos – pereinamasis laikotarpis užbaigti sandorius.

Draudžiama importuoti mineralinius produktus (Reglamentas (ES) 2022/355)

Draudžiama importuoti naftos dujas ir kitus dujinius angliavandenilius, mineralinius vaškus ir kitus mineralinius produktus, nurodytus Tarybos reglamento (ES) 2022/355 VI priede.

Draudžiama importuoti kalio turinčias trąšas (Reglamentas (ES) 2022/355)

Draudžiama importuoti kalio chlorido (kalio karbonato) produktus, nurodytus Reglamento 2022/355 VII priede:

 • kalio chloridą,
 • mineralines arba chemines trąšas, kurių sudėtyje yra trys trąšų elementai: azotas, fosforas ir kalis,
 • mineralines arba chemines trąšas, kurių sudėtyje yra du trąšų elementai: fosforas ir kalis,
 • kitas trąšas, kurių sudėtyje yra kalio chlorido.

Visi draudimai ir apribojimai bei jų taikymo sąlygos yra nurodytos reglamentuose.

Verslui aktuali informacija, susijusi su prekyba su Rusija ir Baltarusija, skelbiama Lietuvos muitinės interneto svetainės skiltyje „Pagalba Ukrainai“. 

Informacija atnaujinta 2022-03-28