English
Neįgaliesiems
LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
 •  
 • Paieška
Titulinis puslapis ('Alt' + '0', 'Enter')
Svetainės struktūra ('Alt' + 'T', 'Enter')
Siųsti el. laišką ('Alt' + 'M', 'Enter')
Kita kalba ('Alt' + 'L', 'Enter')
Paieška ('Alt' + 'S', 'Enter')
Leidinių katalogas ('Alt' + 'Y', 'Enter')
Klausimai ir atsakymai ('Alt' + 'Q', 'Enter')
Šis puslapis ('Alt' + 'D', 'Enter')
Į puslapio pradžią ('Alt' + 'V', 'Enter')
TEKSTO DYDIS - Didinti šrifto dydį Mažinti šrifto dydį

Aktualijos

Muitinės informacija: nauji ribojimai prekybai su Baltarusija ir sustiprinta prekių kontrolė

Dar labiau apribojamos Baltarusijos galimybės prekiauti su Europos Sąjungos šalimis. Naujausiame Tarybos reglamente (ES) 2022/355 nustatytos naujos prekių grupės, kurias draudžiama importuoti į ES.

Į ES uždrausta tiesiogiai ar netiesiogiai importuoti, įsigyti ar vežti Baltarusijos kilmės ar kai žemiau nurodytos prekės yra eksportuotos iš Baltarusijos:

 • medieną ir medienos gaminius, medžio anglis (KN kodas 44);
 • cementą (įskaitant cementų klinkerius), dirbinius iš cemento, betono arba betoninio bloko (dirbtinio akmens) (KN kodai: 2523, 6810);
 • geležį ir plieną bei jų gaminius (KN kodai: 72 ir 73);
 • naujas pneumatines gumines padangas (KN kodas 4011).

Taip pat draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti į Baltarusiją Sąjungos ir ne Sąjungos kilmės mašinas (sąrašas nurodytas Tarybos reglamento (ES) 2022/355 XIV priede)

Muitinės formalumai bus atliekami tik pateikus muitinei pirkimo-pardavimo sutartis, sudarytas iki 2022 m. kovo 2 dienos.

Verslui, prekiaujančiam šiais gaminiais, suteiktas trijų mėnesių – iki 2022 m. birželio 4 dienos – pereinamasis laikotarpis užbaigti sandorius.

Primename, kad:

 • iš Baltarusijos į ES draudžiama importuoti:
  • mineralinius produktus (atnaujintas sąrašas nurodytas Tarybos reglamento (ES) 2022/355 VI priede);
  • kalio trąšas (atnaujintas sąrašas nurodytas Tarybos reglamento (ES) 2022/355 VII priede);
 • į Baltarusiją iš ES draudžiama eksportuoti prekes, naudojamas tabako gaminiams gaminti (atnaujintas sąrašas nurodytas Tarybos reglamento (ES) 2022/355 V priede), o dvigubos paskirties prekes galima eksportuoti tik pateikus muitinei eksporto licenciją.

Lietuvos muitinė taip pat atkreipia verslo dėmesį, kad sustiprino visų prekių eksporto ir importo kontrolę. Muitinės pareigūnai tikrindami deklaracijas atsižvelgs ne tik į tai, į kur ar iš kur prekės gabenamos, bet ir į finansų institucijas, per kurias vykdomi atsiskaitymai už jas. Muitinės procedūros bus stabdomos, jei atsiskaitymai bus vykdomi per bankus, kuriems taikomos sankcijos. Nustačius galiojančių reikalavimų pažeidimus visais atvejais bus pradedami tyrimai ir siekiama, kad pažeidėjai neišvengtų atsakomybės.

Tokių priemonių imtasi atsižvelgiant į pastaruoju metu pasitaikančius atvejus, kai verslo atstovai nesilaiko ES nustatytų reikalavimų ir bando apeiti sankcijas ir tęsti prekybą su Rusija ir Baltarusija. Šiuo metu yra pradėta keletas ikiteisminių tyrimų dėl muitinės deklaracijų klastojimo, kai dokumentuose nurodomos kitos prekės, nei iš tiesų yra gabenamos. Dažniausiai tai – dvejopos paskirties prekės. Vienu atveju muitinės eksporto procedūra buvo sustabdyta dėl to, kad atsiskaitymas už prekes vyko per banką, kuriam taikomos sankcijos.

Primename, kad už prekių importo / eksporto reikalavimų pažeidimus gali būti taikoma ne tik administracinė, bet ir baudžiamoji atsakomybė.

Lietuvos muitinė tikisi, kad verslas tinkamai įvertins situaciją ir atsakingai laikysis Rusijai ir Baltarusijai taikomų ES draudimų ir apribojimų.

Informacija atnaujinta 2022-03-04