English
Neįgaliesiems
Prisijungti
LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
  •  
  • Paieška
Titulinis puslapis ('Alt' + '0', 'Enter')
Svetainės struktūra ('Alt' + 'T', 'Enter')
Siųsti el. laišką ('Alt' + 'M', 'Enter')
Kita kalba ('Alt' + 'L', 'Enter')
Paieška ('Alt' + 'S', 'Enter')
Leidinių katalogas ('Alt' + 'Y', 'Enter')
Klausimai ir atsakymai ('Alt' + 'Q', 'Enter')
Šis puslapis ('Alt' + 'D', 'Enter')
Į puslapio pradžią ('Alt' + 'V', 'Enter')
TEKSTO DYDIS - Didinti šrifto dydį Mažinti šrifto dydį

Aktualijos

Muitinė 2020: pernai sulaikytas didžiausias cigarečių kontrabandos kiekis institucijos istorijoje

Tokių įtemptų metų neprisimena net Lietuvos muitinės senbuviai. Nepaisant dėl pasaulinės pandemijos itin sudėtingomis tapusių darbo sąlygų, pareigūnai 2020-aisiais susidūrė ir su didžiuliu cigarečių kontrabandos srautų suaktyvėjimu. Tad pernai buvo sulaikytas didžiausias nelegalių rūkalų kiekis Lietuvos muitinės istorijoje – 16,6 mln. pakelių cigarečių.

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) analitikai įvertino praėjusių metų kovos su cigarečių kontrabanda rezultatus: beveik visos dar 2019 m. rudenį skelbtos prognozės ir tendencijos pernai pasitvirtino ir išryškėjo.

Pirmiausia, kaip ir prognozuota, 2020 m. muitinės pareigūnai susidūrė su beprecedenčiu tiek savo mastais, tiek gabenimo būdų įvairove cigarečių kontrabandos srautu iš Baltarusijos. Šiam iššūkiui sugebėta laiku ir deramai pasiruošti – Lietuvos muitininkai jau antrus metus iš eilės muša sulaikytos cigarečių kontrabandos rekordus. Suskaičiavus ikiteisminiuose tyrimuose muitinės kriminalistų sulaikytas cigaretes, paaiškėjo, kad pernai pareigūnams įkliuvo beveik 60 mln. eurų vertės nelegalių rūkalų – iš viso 16,6 mln. pakelių. Beje, 2019 m. irgi buvo rekordiniai, atitinkamai sulaikyta 8,2 mln. (o 2018 m. – 6 mln.) pakelių kontrabandinių cigarečių. Taip pat 2020 m. buvo sulaikyta ir 28,4 tonos tabako (2019 m. – 21, 6 t).

Pernai gerokai padaugėjo ir ikiteisminių tyrimų skaičius dėl tabako gaminių kontrabandos: muitinės kriminalistai jų pradėjo 95 (kai užpernai pradėti 68, o 2018 m. – 49).

Struktūriškai, lygiai taip nuosekliai didėja ir baltarusiškų rūkalų kiekis bendrame kontrabandos sraute. Pernai jau beveik visos (93 proc.) sulaikytos nelegalios cigaretės buvo gamintos Baltarusijoje. Tuo tarpu 2019 m. baltarusiški rūkalai sudarė 85 proc. (o 2018 m. buvo 61 proc.).

Nuo 2020 m. gegužės mėnesio ES įsigaliojęs draudimas prekiauti mėtinėmis cigaretėmis paveikė cigarečių kontrabandos srautus. Tarp muitininkų sulaikytų nelegalių rūkalų padidėjo mėtinių cigarečių kiekis: jei 2019 m. tokios sudarė 3 proc. visų cigarečių, tai 2020 m. – jau 9 proc.

Tiesa, kaitinamojo tabako (vadinamojo „Heets“) kontrabanda išliko nežymi – nei 2019, nei 2020 m. ji nesudarė nė 1 proc. bendro sulaikytų tabako gaminių kiekio. Vis dėlto ir šių tabako gaminių nelegalus srautas turi tendenciją didėti – 2019 m. dėl „Heets“ kontrabandos pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas, o 2020 m. – jau 3.

Per pastaruosius keletą metų visai pasikeitė ir teritorinės cigarečių kontrabandos sulaikymų tendencijos. Jei dar 2018 m. didžioji nelegalių rūkalų dalis (34 proc.) ikiteisminiuose tyrimuose buvo sulaikoma jau šalies viduje, tai nuo 2019 m. „karščiausia“ kovos su šešėliu zona tapo pasienis su Baltarusija, kur tais metais įkliuvo 54 proc. visos kontrabandos. O 2020 m. čia sulaikyta jau 64 proc. bendro nelegalių rūkalų kiekio.

2020-aisiais tik dar labiau išryškėjo ir kita pastarųjų metų tendencija: vienu metu gabenamos kontrabandos krovinių stambėjimas. Nelegalūs rūkalai pernai dažniausiai gabenti kroviniais vilkikais ar geležinkelio transportu (taip pat ir dėl pandemijos ar karantino apribojimų kelionėms lengvaisiais automobiliais). Tad muitinės kriminalistams vienos operacijos metu neretai įkliūdavo ypač dideli kiekiai cigarečių.

Šitaip vien 2020 m. kovo 19 – 23 dienomis Marijampolės apskrityje ir Šalčininkuose muitinės kriminalistai sulaikė tris vilkikus su 2 mln. pakelių cigarečių, kurių vertė 7,3 mln. eurų. O rugsėjo 16 d. vienos operacijos metu MKT pareigūnai Raigarde ir prie sienos su Lenkija sulaikė dar tris vilkikus su 1 mln. pakelių (vertė – 3,6 mln. eurų).

Kontrabandininkai pernai naudojo įvairiausią nelegalių krovinių gabenimo taktiką: nuo akiplėšiškai įžūlios (kai cigaretės, dažniausiai vilkikuose, vežtos visiškai nemaskuojant), iki sudėtingų slėptuvių, panaudojant transporto priemonių konstrukcijas (pvz., pneumatinių vilkiko stabdžių sistemos oro talpas) arba slepiant gabenamose butaforinėse prekėse.

Tad pernai pareigūnai cigarečių kontrabandą aptiko užbetonuotą geležinkelių gabentuose pamatiniuose blokuose, statybiniuose cementiniuose blokeliuose ar įvairiausiose medienos (malkų, lentų, medžio drožlių plokščių, stalviršių) kroviniuose.

Taip pat – skystose trąšose ar augalinio aliejaus cisternoje, aliuminio folijos ritiniuose ar aliuminio oksido miltelių statinėse, anglies filtrų krovinyje arba maišuose su medžio anglimi, gipso lakštų, metalinių sijų, porolono, stiklo vatos, plastikinių vamzdžių, baldų, durpių ir kt. kroviniuose.

MKT analitikai prognozuoja, jog, įvertinus cigarečių gamybos mastus Baltarusijoje, kontrabandos srautų mąstai ir intensyvumas nemažės ir šiemet.

Aktualia, padidinto muitinės pareigūnų dėmesio reikalaujančia zona išliks ir geležinkelio transportas, kuriuo ir šiemet aktyviai gabenti dideli, ypač sudėtingai užmaskuotos cigarečių kontrabandos kiekiai.

Informacija atnaujinta 2021-01-15