English
Neįgaliesiems
LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
  •  
  • Paieška
Titulinis puslapis ('Alt' + '0', 'Enter')
Svetainės struktūra ('Alt' + 'T', 'Enter')
Siųsti el. laišką ('Alt' + 'M', 'Enter')
Kita kalba ('Alt' + 'L', 'Enter')
Paieška ('Alt' + 'S', 'Enter')
Leidinių katalogas ('Alt' + 'Y', 'Enter')
Klausimai ir atsakymai ('Alt' + 'Q', 'Enter')
Šis puslapis ('Alt' + 'D', 'Enter')
Į puslapio pradžią ('Alt' + 'V', 'Enter')
TEKSTO DYDIS - Didinti šrifto dydį Mažinti šrifto dydį

Aktualijos

Lietuvos muitinė: su kontrabanda kaunamasi „dviem frontais“ – be baltarusiškų rūkalų išaugo ir nelegalių cigarečių srautai iš Rusijos

Muitinės kriminalinėje tarnyboje (MKT) jau suskaičiuoti pirmo 2021–ųjų ketvirčio kovos su kontrabanda rezultatai. Nepaisant sudėtingo darbo karantino sąlygomis, per tris mėnesius sulaikyta apie 3, 4 mln. pakelių cigarečių ir 46 tonos tabako, o pareigūnų užkardyta žala valstybei (t. y. nesumokėti mokesčiai nuo tokio tabako gaminių kiekio) siekia apie 11, 8 mln. eurų.

Ryškiausia pastarųjų mėnesių tendencija: prie nemažėjančio baltarusiškų cigarečių kontrabandos srauto po keleto metų pertraukos prisidėjo ir stambūs nelegalių rūkalų įvežimai iš Rusijos Kaliningrado srities. Pareigūnų vertinimais, apie trečdalis iš šiemet sulaikytų cigarečių įvežta iš Rusijos. Pernai tuo pat metu rusiškų rūkalų kontrabandos įvežimų nefiksuota iš viso.

Darbo MKT pareigūnams šiemet netrūko – iki 2021 m. kovo pabaigos muitinės kriminalistai pradėjo 131 ikiteisminį tyrimą (pernai, per tą patį laikotarpį – 106). Daugiausia tyrimų pradėta dėl narkotikų kontrabandos (83), dažniausiai – pašto siuntose. Iš viso sulaikyta 251 kg kvaišalų. Taip pat sulaikyta daugiau nei 300 tūkst. eurų grynųjų pinigų kontrabandos.

Dėl tabako ir jo gaminių kontrabandos pradėti 26 ikiteisminiai tyrimai, kuriuose sulaikyta 3, 39 mln. pakelių rūkalų ir 46,5 tonos tabako, kurių bendra vertė su mokesčiais siekia 13, 57 mln. eurų.

Mėtinių cigarečių kiekis tarp šiemet sulaikytų kontrabandinių rūkalų kol kas nėra žymus, jos tesudaro 5 proc. (pernai tuo pačiu metu tokios cigaretės sulaikymuose sudarė 10 proc.). Nėra fiksuota ir reikšmingesnių kaitinamojo tabako (vadinamojo „Heets“) sulaikymų: šiemet sulaikyta 20 pakelių (pernai per tą patį laikotarpį – 980 pakelių).

Daugiausia cigarečių – 63 proc. sulaikoma pasienyje su Baltarusija. Didžioji dalis iš likusių 37 proc. rūkalų yra įvežta iš Rusijos ir sulaikyta arba pasienyje, arba jau šalies viduje (dažniausiai likviduojant cigarečių kontrabandos sandėlius).

Baltarusiškame Gardino „Neman“ fabrike gamintos cigaretės vis dar sudaro ir didžiąją sulaikytų rūkalų dalį – 66 procentus.

Likusios 34 proc. sulaikytų cigarečių – dažniausiai yra be banderolių, bet dauguma jų žymėtos kaip pagamintos Rusijoje ir įvežtos iš Kaliningrado srities. Taigi, net jei cigaretės be banderolių yra falsifikatai, į Lietuvą jos įvežamos daugiausia iš Rusijos Kaliningrado srities ir sudaro apie 1/3 viso kontrabandos srauto.

Tokios rusiškos cigaretės (anksčiau nematytų „Dakota“, „Rominta“ ar „LF“ rūšių) paprastai gabenamos itin dideliais kiekiais.

Šitaip metų pradžioje Kybartų geležinkelio posto muitininkai sulaikė apie pusės milijono eurų vertės rusiškų cigarečių kontrabandą, slėptą viename iš vagonų. 2021 m. vasarį šaldytos žuvies krovinyje, gabentame iš Rusijos Kaliningrado srities, rasta daugiau nei 420 tūkst. pakelių įvairių rūšių rūkalų, kurių vertė viršija 1,5 mln. eurų. Kovo mėnesį iš Rusijos įvažiavusiame vilkike, tariamai gabenusiame vaikų žaidimų aikštelių dalių krovinį, aptikta 600 tūkst. pakelių cigarečių „Rominta“, kurių vertė su mokesčiais – 2 mln. 256 tūkst. eurų.

Na, o pačio didžiausio kontrabandos sulaikymo šiemet Lietuvos muitinėje metu (tiesa, įvykusio jau naktį iš kovo 31 d. į balandžio 1–ąją), iš Rusijos įvažiavusiame krovininiame vilkike rasta 1 mln. 50 tūkst. pakelių rūkalų (vertė – 3 mln. 487 tūkst. eurų).

Informacija atnaujinta 2021-04-30