English
Neįgaliesiems
LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
  •  
  • Paieška
Titulinis puslapis ('Alt' + '0', 'Enter')
Svetainės struktūra ('Alt' + 'T', 'Enter')
Siųsti el. laišką ('Alt' + 'M', 'Enter')
Kita kalba ('Alt' + 'L', 'Enter')
Paieška ('Alt' + 'S', 'Enter')
Leidinių katalogas ('Alt' + 'Y', 'Enter')
Klausimai ir atsakymai ('Alt' + 'Q', 'Enter')
Šis puslapis ('Alt' + 'D', 'Enter')
Į puslapio pradžią ('Alt' + 'V', 'Enter')
TEKSTO DYDIS - Didinti šrifto dydį Mažinti šrifto dydį

Muitinės muziejus

Muitinės muziejus

Muitinės muziejus įsteigtas 1994 metais. Jame kaupiama ir saugoma istorinė, dokumentinė ir kitokia medžiaga, susijusi su muitinės istorija.

Nuo muziejaus veiklos pradžios jo fonduose sukaupta daugiau kaip 7 tūkst. įvairių eksponatų. Apie 3 tūkst. jų naudojama nuolatinėse ekspozicijose. 2007 metų pabaigoje−2008 metų pradžioje muziejus buvo iš esmės atnaujintas, surinkta daugiau medžiagos, susijusios su Lietuvos muitinės veikla. Muziejuje veikia keturios ekspozicijos. 

Pirmojoje iš jų galima susipažinti su muitinės istorija Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Rusijos imperijos laikotarpiais bei 1918 m. atkūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę.

Lankytojams bus įdomu pamatyti minėtų laikotarpių eksponatus, tarp jų − dokumentus, autentišką carinės Rusijos bei Prūsijos pasienio stulpą, nuotraukas, atvirukus, pasakojančius apie muitinių, pasienio perėjimo punktų veiklą. Dėmesį patrauks „šventosios kontrabandos“ stendas, kuriame eksponuojama medžiaga, susijusi su lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu, 1920 m. stulpelio demarkacinei linijai žymėti kopija, 1922−1923 m. Memelio krašto Kantvainių pasienio muitinės lenta, vieno iš tarpukario muitinės vadovų − A. Dantos vyriausybiniai apdovanojimai, tarpukario laikotarpio muitininko uniforma ir kiti įdomūs eksponatai.

Antroji ekspozicija apima laikotarpį nuo 1940 m. birželio mėnesio, kai Sovietų valstybės kariuomenei okupavus Lietuvą jos muitinės veikla buvo nutraukta. Po Antrojo pasaulinio karo Sovietų valstybės okupacinis periodas truko iki 1990 m. Tada Lietuvos valstybės teritorijoje veikė sovietinės muitinės.

paveikslėlisŠioje ekspozicijoje galima pamatyti dokumentus, nuotraukas, buvusio muitininko A. Stasiulio tremties bylos kopiją bei medžiagą apie kitus represuotus muitininkus, nelegaliai leistą „Kroniką“ ir kitus savilaidos leidinius, taip pat sovietinių pasieniečių, muitininkų darbo priemones, naudotą metodinę literatūrą, muitininko aprangą.

Ekspozicija supažindina su sovietinės kariuomenės, omonininkų agresija prieš atkurtos Lietuvos nepriklausomybę, muitinės postų užpuldinėjimais bei tragiškais 1991 m. liepos 31 d. įvykiais Medininkų pasienio poste. Medininkų tragedijos aukas − muitininkus A. Musteikį, S. Orlavičių, R. Rabavičių, sunkiai sužeistą T. Šerną, greito reagavimo rinktinės „Aras” pareigūnus M. Balavaką ir A. Juozaką, kelių policijos darbuotojus J. Janonį ir A. Kazlauską bei 1991 m. liepos 19 d. Krakūnų pasienio poste nužudytą Šalčininkų pasienio užkardos Dieveniškių patrulių tarnybos baro pamainos viršininką G. Žagunį primena demonstruojami asmeniniai daiktai, dokumentai ir nuotraukos. Dėmesio verti ir autentiški Lietuvos muitinės bei pasienio postų registracijos žurnalai, kuriuose gausu įrašų apie nuolatines agresorių provokacijas ir puldinėjimus.

Taip pat kviečiame apsilankyti ir senajame Medininkų pasienio kelio poste. Čia įamžinant 1991 m. liepos 31 d. Medininkų tragedijos įvykius įrengtas muziejus-memorialas. Jame eksponuojamas restauruotas vagonėlis, kuriame buvo nužudyti septyni Lietuvos Respublikos muitinės ir policijos pareigūnai.

Trečioji ekspozicija pasakoja apie muitinės veiklą po 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir po 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą. Lankytojai gali pamatyti peršautą Lietuvos Respublikos vėliavą, kabojusią Lavoriškių poste,  pirmąsias Lietuvos pareigūnų − Savanorių krašto apsaugos tarnybos, muitinės, pasienio policijos, dabartinę muitininko ir mobiliosios grupės specialiąją uniformas, dabartinio Lietuvos pasienio stulpo kopiją, plombas ir plombavimo priemones.

paveikslėlisIšskirtinį dėmesį patraukia jūriniame konteineryje  demonstruojami  sulaikyti kontrabanda gabenti daiktai. Ne vienas nustebs pamatęs, kaip išradingai kontrabandininkai geba slėpti nelegaliai gabenamas prekes. Čia eksponuojamas automobilio maketas, kuriame pavaizduotos meistriškai įrengtos slėptuvės lengvuosiuose ir krovininiuose automobiliuose, kuriuose buvo gabenamos kontrabandinės prekės ir   narkotinės medžiagos.
Įdomūs Muitinės laboratorijos pateikti eksponatai − skirtingų rūšių dyzelinas, lukštenti ir nelukštenti grikiai, kukurūzų liekanos, audinių pavyzdžiai ir kitos prekės, kurių kodą Kombinuotoje prekių nomenklatūroje nustato ši muitinės įstaiga, ir kuriuo remiantis taikomi mokesčių tarifai.

Muitinės muziejuje taip pat demonstruojami sulaikyti daiktai bei įvairūs suvenyrai (iškamšos, žvėrelių kailiukai, daiktai, pagaminti iš dramblio kaulo, krokodilo bei gyvačių odos, įvairūs gėrimai su gyvūnais, augalais ar jų dalimis buteliuose ir kt.), pagaminti iš nykstančių gyvūnų ir augalų, kurie saugomi Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos (CITES) konvencijos. Ekspozicija skirta atkreipti lankytojų dėmesį į neteisėtos prekybos nykstančiais laukiniais gyvūnais ir augalais keliamą pavojų gamtai.

Šiame jūriniame konteineryje taip pat eksponuojamos sulaikytos ir suklastotos prekės, pagamintos ir realizuojamos pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises − klastojant žymių firmų prekių ženklus be intelektinės nuosavybės teisių savininko sutikimo.

Šia tema eksponuojamą medžiagą pagyvina  Muitinės kriminalinės tarnybos sukurtas filmas.

Ketvirtojoje ekspozicijoje galima pasigrožėti iš daugelio pasaulio šalių įvairiomis progomis gautais įdomiais suvenyrais ir dovanomis.

Nepraleiskite galimybės pabuvoti viename iš nedaugelio muziejų, kur kai kuriuos eksponatus ne tik galima, bet ir būtina liesti. Interaktyvios eksponatų paieškos, patraukliai pateikta informacija kompiuteriuose su jutikliniais ekranais, filmuota vaizdo medžiaga, į judesį reaguojančios garso sistemos ir kitos šiuolaikinės technologijos padės pažinti Lietuvos muitinės istoriją iš arti.

Apžiūrėkite muziejų nuotraukų galerijoje

Sekite mūsų naujienas socialiniame tinkle „Facebook“ 

Muziejaus lankymas, ekskursijos ir edukacinės programos nemokamos. 

Norėdami apsilankyti muziejuje, prašome susisiekti nurodytais kontaktais. 

Lankytojų grupes priimame tik iš anksto susitarus. 

I – 8.00-17.00 val. 

II – 8.00-17.00 val. 

III – 8.00-17.00 val. 

IV – 8.00-17.00 val. 

V – 8.00-15.45 val. 

VI – nedirbame

VII – nedirbame

Kontaktai:

Jeruzalės g. 25, LT-08420, Vilnius.

Tel. (8 5) 279 63 46

El. paštas [email protected] 

 

 

 

 

Informacija atnaujinta 2024-03-25